Avrupa Birliği’nin Apple ile Meta’ya Yeni Bir Soruşturma Açacağı İddia Edildi: İşte İlk Bilgiler

Avrupa Birliği, teknoloji devlerini köşeye sıkıştıran Dijital Piyasalar Yasası‘nı (DMA) uygulamaya devam ediyor. Avrupa Birliği, yasa kapsamında Apple ve Meta gibi firmalara zaten çeşitli yaptırımlar uyguladılar. Ancak yaşananlar bunlardan ibaret olmayacak gibi görünüyor. Çünkü çeşitli kaynaklardan gelen açıklamalara göre Avrupa Birliği, Apple ile Meta’ya yeni soruşturmalar açmak için hazırlanıyor.

Financial Times, dün servis ettiği bir haber ile Avrupa Birliği’nin Apple’a yeni bir soruşturma açmanın arefesinde olduğunu iddia etti. İddiaya göre Avrupa Birliği, Apple’ın sunduğu satın alma seçenekleriyle ilgili bazı şüphelere sahip. 

Meta ise Avrupa’daki ücretli abonelik paketi nedeniyle incelemeye alınacak

Financial Times’ın haberinden birkaç saat sonra Reuters’tan benzer bir haber geldi. Şirketin iddiasına göre söz konusu soruşturma, sadece Apple özelinde olmayacaktı. Meta da soruşturma kapsamındaydı. İddiaya göre Meta’nın soruşturulmasının nedeni, Instagram’ın Avrupa’daki ücretli abonelik paketleriyle ilgili. 

Henüz çok sıcak olan gelişmeyle ilgili ne Apple ne de Meta’dan bir açıklama gelmedi. Avrupa Birliği yetkilileri de konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Ancak soruşturmanın önümüzdeki hafta açılacağı iddia ediliyor. Bakalım gelecek hafta neler yaşanacak…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x